Серця двох
Вистава «Серце боксера», яку створено на основі самостійної роботи артистів Студії Національного театру російської драми імені Лесі Українки збирає захоплені відгуки глядачів
За словами відомого німецького драматурга Лутца Хюбнера, поштовхом до написання цієї п’єси стало знайомство часів студенства. Неподалік театрального інституту, в якому він навчався, мешкала бабуся, з якою Хюбнер проводив багато часу. Одного разу його увагу привернула фотографія, яка висіла в неї на стіні. На ній був молодий чоловік в уніформі Французького Іноземного легіону. Коли він зацікавився, хто це, отримав відповідь: «Це я…» Так з’ясувалося, що колись, займаючись проституцією, вона заробила гроші на операцію по зміні статі.
Ця незвичайна історія глибоко шокувала Хюбнера, вона відкрила шлях до роздумів про глибинні питання в подальші роки його драматургічної творчості. Це – одвічні проблеми стосунків між дорослими та дітьми, і через них – взаємозв’язок поколінь як соціально-культурна основа суспільства; це пошук сенсу кожного окремо взятого життя (сам Хюбнер отримав акторську освіту в Державній вищій школі Саарбрюккена після вивчення германістики, філософії та соціології в Мюнстерському університеті). Врешті-решт, він відкрив для себе одну істину: ставлячи питання, потрібно бути готовим до будь-яких відповідей, і в кожної, на перший погляд, звичайної людини може бути вкрай неординарна доля.
Всі ці питання він підіймає і в п’єсі «Серце боксера», за яку в 1998 році отримав Німецьку премію в галузі театру для дітей та юнацтва; всі вони відображені і у виставі (режисер – Дмитро Морозов). У центрі оповіді спочатку протиставляються два її герої – підліток з кримінальними нахилами Йойо (Олександр Соколенко) та тихий і сумирний мешканець будинку для літніх людей Лев (Ілля Пономаренко). Йойо покарано за викрадення мопеду, і в якості громадської роботи він змушений побілити кімнату Лева. Хлопець грубіянить, кривляється, обзиває чоловіка, думаючи, що той глухий, проте невдовзі дізнається, що цей «старий придурок» – знаменитий на весь світ боксер Червоний Лео. З цього моменту Лев стає для Йойо «значимим дорослим» і вони зближуються: Лео дає розумні поради, як налагодити стосунки з дівчиною, в яку хлопець закоханий; в свою чергу, той дізнається, що мрією Лева є втеча з цього ненависного місця до друга, що мешкає в Парижі. І Йойо (в школі хлопця повинні були називати «проблемним підлітком») одного разу заявляється до будинку для літніх людей в жіночому вбранні і змінюється з Левом одягом, тим самим допомагаючи йому втілити свою мрію.
ставлячи питання, потрібно бути готовим до будь-яких відповідей, і в кожної, на перший погляд, звичайної людини може бути вкрай неординарна доля
У спектаклі грають молоді актори і, зрозуміло, що віковий розрив між персонажами перетворився в даному разі на деяку театральну умовність. Але й за таких обставин Олександр Соколенко в ролі Йойо напрочуд точно передає внутрішній стан підлітка – він рвучкий, мінливий, пластичний, мов ртуть. Йому цілковито віриш.
Вистава (як і п’єса) значною мірою ідеалістична, проте в її основі лежать дуже правильні «посили». Вона не просто про взаємозв’язок поколінь – вона про зв’язок часів, розірваних віковими та соціальними впливами, проте є те, що може з’єднати цей розрив – це людяність.
Фото: Ірина Сомова