До зустрічі в Бахчисараї!
ТЮГ на Липках запрошує поринути в атмосферу кримськотатарської культури
Першою прем’єрою ТЮГу на Липках за каденції нового керманича Слави Жили стала вистава «Легенди Бахчисарая», яку на його запрошення поставив Ахтем Сайтаблаєв. Це уточнення – не єдина особливість народження спектаклю, варто також зауважити, що цей матеріал – сюжетна лінія створена на основі чотирьох народних кримськотатарських казок «Подорожні», «Ложка солі», «Місто сімдесяти ремесел» та «Заповіт гончара» – на українській театральній сцені з’явився вперше. А тривала окупація півострову підводить до ще одного важливого постпрем’єрного висновку: як добре, що відтепер з теплим, рідним, атмосферним Кримом можна зустрітися у центрі столиці України.
Як зізнався на прем’єрі вистави режисер Ахтем Сейтаблаєв, у рідному Криму він не був вісім років, а тому ще невідомо, хто більше хвилювався під час репетицій – актори чи режисер. Хоча варто зауважити, що Ахтему у цьому проєкті пощастило мати потужного партнера, здатного розуміти з півслова і пропонувати те, що «вистрелить» саме так, як того вимагає та чи інша мізансцена. Усеін Бекіров, музикант, композитор, кримський татарин, який окрім величезного практичного досвіду є автором кількох тематичних статей, зокрема й під назвою «Історичні аспекти розвитку кримськотатарської музики». Його музичне оформлення цієї вистави – це, насамперед, прояв щирої любові до кримської землі, а вже потім – філігранна палітра звуків, емоцій, мелодики. Завдяки образно-прикладній ідеї костюмів художниці Наталі Кудрявцевої глядачі під час вистави можуть скласти уявлення про національне вбрання кримських татар та особливості цього одягу в контексту соціального статусу героя, його віку, статі, професії тощо.
Центральна сюжетна лінія – про ремісників, які оживляють ляльку завдяки своїм професійним талантам – розгалужується, «проростаючи» в інших наративах, характерних для цієї землі. Які також перегукуються й з казками, властивими культурі інших народів та мелосів (так, історію про суперечку, хто ж важливіший, Сонце чи Місяць, у тій чи іншій варіації можна знайти серед фольклорних надбань багатьох країн).
У виставі беруть участь Катерина Артімєньєва, Марина Андрощук, Інна Бєлікова, Артем Вовк, Олексій Бєляєв та інші актори-тюгівці. Які доклали максимум зусиль і не шкодували свого таланту для того, аби глядачі відчули енергетику, душу і серцебиття землі, яка обов’язково має повернутися, відродитися і розквітнути. Прем’єрні покази вистави фіналізували щирі побажання, аби вже у найближчому майбутньому цей спектакль ТЮГівці зіграли в українському Бахчисараї. Нехай так і станеться!
Фото – Артем Галкін